Łękawka

Miejscowość Łękawka leży w południowej części gminy Tarnów, na obszarze Pogórza Ciężkowickiego. Historia wsi Łękawka wpleciona jest w sposób nierozerwalny w dzieje najwcześniejszego osadnictwa człowieka na terenach Polski południowej. Według miejscowej legendy w okresie mezolitu miała powstać wieś Łękawka założona przez dwoje wędrowców, Jędrzeja i Jewkę, którzy tak jak ludzie tej epoki zamieszkiwali w szałasie. Nazwa wsi, jak głosi legenda pochodzi od rozległych łąk, nazywanych niegdyś Łękawami. W czasie I wojny światowej w okolicy wsi toczyły się walki pomiędzy armią rosyjską, a austro-węgierską. W okresie II wojny światowej w okolicznych lasach niejednokrotnie stwierdzano aktywność oddziałów partyzanckich. Obecnie Łekawka to rozwijająca się wieś, którą zamieszkuje ponad 700 mieszkańców.

Szkoła
Szkoła w Łękawce jak wynika z dokumentów istniała już w latach 1887 – 1888. Jednak marzenia mieszkańców Łękawki o budynku szkoły spełniły się w 1903 roku. Budynek funkcjonował aż do roku 1998. Obecnie szkoła mieści się w nowoczesnym budynku.

Ostra Góra
Teren Łękawki jest pagórkowaty i bardzo urozmaicony. Z najwyższego wzniesienia „Ostrej Góry” można oglądać przepiękne krajobrazy Pogórza i Tarnowa, Góry Św. Marcina a przy słonecznej pogodzie nawet Tatry.

Grzyb
W 1977 roku w granicach administracyjnych wsi, znaleziono największego wówczas grzyba świata. Był to szmaciak gałęzisty o wadze 15 kilogramów i średnicy kapelusza wynoszącej 1 metr. Grzyb został wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine