Koszyce Małe

Miejscowość położona po południowej stronie Tarnowa. Jej wschodnią granicę wyznacza rzeka Biała. Jak stare porzekadło głosi, nazwa Koszyce Małe wywodzi się od wilklinowych koszyków, których wyplataniem zajmowała się zamieszkująca te tereny ludność. Koszyce Małe od 1420 roku do końca XVI wieku była własnością Pakoszowskich herbu Ostoja. XVI wieku znajdowały się tu liczne ośrodki hodowli ryb, których właściciele zakładali stawy wykorzystując przepływający między Koszycami Wielkimi a Małymi potok, zwany „Zimną Wodą”. W drugiej połowie XIX wieku majątek wykupili Żydzi, którzy wybudowali dworek, nabyty w 1917 roku przez siostry Urszulanki. Obecnie miejscowość liczy blisko 2 000 mieszkańców.

Szkoła
Pierwsza szkoła powstała w Koszycach małych po wojnie z rozbiórki bunkrów niemieckich z inicjatywy mieszkańców wsi. Był to drewniany budynek, który szybko przestał spełniać swoją funkcję, wybudowano więc nową placówkę.

Kościół
Początki duszparsterstwa w Koszycach Małych sięgają roku 1954. W 1980 roku erygowano w Koszycach Małych samodzielną parafię pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. W 1985 roku zaczęto budowę kościoła, który poświęcono w 1991 roku.

Cmentarz wojenny
Cmentarz z I wojny światowej, zajmuje grzbiet niewielkiego wzniesienia. Mogiły usytuowane są na pięciu przecinających się trasach połączonych w osi schodami. Na cmentarzu znajduje się 77 pojedynczych mogił oraz 4 groby masowe. Na cmentarzy znajdują się również 2 groby zbiorowe kryjące szczątki osób cywilnych rozstrzelanych w czasie II wojny światowej w lasku „Żabianki” i na „Skale” – w latach 50-tych ekshumowane i przeniesione na tutejszy cmentarz.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine