Jodłówka-Wałki

Wieś Jodłówka-Wałki leży w północnej części gminy Tarnów, w obrębie Wysoczyzny Tarnowskiej. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XVIII w. Analizując obecną nazwę wioski Jodłówka - Wałki, łatwo dostrzec jej dwuczłonowość. Te dwie osady funkcjonowały od siebie niezależnie. Jodłówka - typowa nazwa określająca najbardziej charakterystyczny element krajobrazu jakim mogły być Jodły. Słowo „wałki” kojarzy się nam z czymś okrągłym lub wałem, prawdopodobnie pofałdowaniem terenu. Obecnie Jodłówka - Wałki liczy blisko 1200 mieszkańców.

Las
Teren Jodłówki – Wałek w większej części pokrywają lasy, które są rajem dla grzybiarzy. Rosną tu niezliczone gatunki grzybów. Występują tu liczne odmiany drzew, traw i krzewów. Tereny te zamieszkują dziki i sarny. Od kilku lat dużą aktywność wykazują bobry, które zamieszkują mały strumień Przemestw.

Cmentarz wojenny
Pozostałość po wydarzeniach z roku 1915 kiedy to przez Wałki przetoczyła się nawałnica I Wojny Światowej. To właśnie tutaj starły się dwie wrogie armie: połączone siły austro-węgierskie i niemiecke z siłami rosyjskimi. Zaprojektowany przez Siegfrieda Hellera. W czterech grobach zbiorowych i 28 pojedynczych pochowano tu 31 żołnierzy austro-węgierskich i 12 żołnierzy rosyjskich.

Diabelski kamień
W lesie znajduje się ogromny głaz - „Diabelski kamień”. Według legendy dawno temu pięć diabłów, by zniszczyć Częstochowę przygotowały olbrzymi kamień. Musiały jednak donieść go przed północą. Niestety, gdy zegar wybijał godz. 12 w nocy, diabły znajdowały się jeszcze daleko - w lesie obok Jodłówki - Wałek. Czarty puściły kamień - cztery diabły uciekły, a piąty podtrzymujący środek głazu został nim przygnieciony. I jak głosi legenda siedzi tam do dnia dzisiejszego. Dlatego co noc, gdy wybije północ diabelski kamień „straszy”.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine