Błonie

Wieś Błonie położona jest w południowej części gminy Tarnów, na prawym brzegu Dunajca. Swoją nazwę zawdzięcza łące (daw. błonie), która porastała tereny przy Dunajcu. W źródłach Błonie pojawia się na samym początku XV w. Przez długi okres było własnością rodu Błońskich herbu Biberstein. Około 1470 r. Jan Długosz pisał, iż we wsi Błonie są dwa dwory z dziedzicami: Janem Błońskim i Tomaszem Kazimirskim. W XVII i XVIII wieku Bonie było dziedzictwem rodu Łodzińskich. Obecnie wieś liczy blisko 800 mieszkańców.

Szkoła
W latach siedemdziesiątych XVIII w. istniał w Błoniu punkt nauczania. Szkółka ta znajdowała się we dworze. Na początku XIX w. utworzono tutaj szkołę parafialną. W 1908 r. powstała w Błoniu szkoła tzw. 1-klasowa, która swego budynku doczekała się dopiero w 1937 r. W czasie wojny, w latach 1944-1945 w szkole stacjonowało wojsko niemieckie. W latach 1946-1951 obok starego budynku rozpoczęto budowę nowego, murowanego, który stoi do dziś.

Cmentarz wojenny
Zabytkowy cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Heinricha Scholza. W siedmiu grobach zbiorowych i 297 pojedynczych pochowano tu 208 żołnierzy austro-węgierskich i 104 żołnierzy rosyjskich. W centralnym miejscu cmentarza stoi monumentalny pomnik otoczony grobami rozlokowanymi w regularnych rzędach, oznaczone prostokątnymi tablicami i żeliwnymi krzyżami. Obiekt wyremontowany, na tabliczkach można odczytać nazwiska żołnierzy w tym wiele np. włoskich nazwisk żołnierzy należących do 4.Cesarskiego Pułku Strzelców Tyrolskich.

Dom formacyjny WSD
Na początku XX wykupiono na potrzeby Seminarium Duchownego w Tarnowie niewielką posiadłość ziemską nad Dunajcem służącą alumnom w czasie letniego wypoczynku. Wśród zabudowań był też właściwy budynek dworski, prawdopodobnie z pierwszej połowy XIX w. Pośród zabudowań stoi też Willa Ave, która została wybudowana w 1907 r. Obecnie posiadłość służy jako Dom Formacyjny WSD w Tarnowie.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine