Biała

Miejscowość Biała położona jest w północno – zachodniej części gminy Tarnów, u ujścia rzeki Białej do Dunajca. Dawne nazwy wsi to Biała Wielka – która była własnością szlachecką i Biała Mała – własność duchowieństwa. W dokumencie z 1398 roku jako właściciele Białej wymieniani są Spytek, Tomek i Jakusz Bielscy. Ze źródeł wiemy, iż w XIV w. we wsi był dwór z ogrodem, folwark oraz młyn, natomiast w XIX wieku Biała stanowiła własność księcia Sanguszki. Do Gminy Tarnów miejscowość została włączona w 1976 roku. Obecnie wieś liczy 510 mieszkańców.

Flora i Fauna
Na terenie miejscowości Biała rzeka o tej samej nazwie wpada do Dunajca. Miejsce to jest ulubione przez wędkarzy z powodu mnóstwa gatunków ryb. Te tereny upodobało sobie wiele odmian gadów i płazów takich jak jaszczurki, zaskrońce, żaby, traszki czy żmije zygzakowate.

Pomnik Bohaterów Operacji III Most
Upamiętniający potyczkę drużyny Szarych Szeregów i bohaterską śmierć trzech jej żołnierzy w walce z Niemcami. Wydarzenia te rozegrały się 29 lipca 1944 roku w Białej i miały bezpośredni związek z jedną z ważniejszych operacji Armii Krajowej, noszącej kryptonim Most III.

Kaplica p.w. Dobrego Pasterza
Myśl o wzniesieniu obiektu sakralnego w Białej powstała w 1988 roku. Fundusze pozyskano w trakcie zbiórek od mieszkańców, którzy czynnie włączyli się w budowę. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się w 1989 roku.

Drewniane budynki mieszkalne
W Białej znajdziemy wiele starych drewnianych budynków mieszkalnych, z których część nadal jest zamieszkała. Najstarszy stojący budynek został wybudowany w 1873 roku.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine