Zbylitowska Góra

Miejscowość położona w zachodniej części gminy Tarnów, nad Doliną Dunajca, na wysokości 240 m.n.p.m. Zbylitowska Góra to jedno z najstarszych osiedli ludzkich na terenie południowej Polski. Jej początki sięgają VII w. Na przestrzeni wieków mieszkali tu nie tylko ludzie prości, lecz również rody rycerskie. Zbylitowscy, od których pochodzi nazwa miejscowości i ich spadkobiercy po „kądzieli” Kotowscy herbu Trzaska, Krzeszowie herbu Leliwa, Dembińscy herbu Rawicz, Moszczeńscy herbu Nałęcz i Żabowie herbu Kościesza władali Zbylitowską Górą do roku 1945, kiedy to utracili majątek w wyniku reformy rolnej. Obecnie wieś Zbylitowska Góra jest wysoko rozwiniętą miejscowością z kilkoma zakładami produkcyjnymi i usługowymi. Liczy ponad 2600 mieszkańców.

Dwór Żabów
W pięknym Parku dworskim o charakterze krajobrazowym, utworzonym w pierwszej połowie XIX wieku, znajduje się Dwór Żabów. Wzniesiony został około 1840 roku przez Moszczeńskich.

Kościół
Wzniesiony w 1464 roku na miejscu starszej drewnianej świątyni, jako fundacja Mikołaja Zbylitowskiego, zniszczony podczas I wojny światowej. Do dnia dzisiejszego w pierwotnym stanie zachowały się tylko mury prezbiterium kaplicy i zakrystii. Wewnątrz znajduje się polichromia zaprojektowana przez Jerzego Nowosielskiego, nagrobny kamień z alabastru białego dla Mikołaja Zbylitowskiego. W 1999 r. Kościół został wpisany do Rejestru Zabytków.

Buczyna
Miejsce martyrologii z okresu hitlerowskiej okupacji. W obrębie urządzonego po wojnie cmentarza hitlerowcy zamordowali i pogrzebali około dziesięć tysięcy Żydów i Polaków, w tym około osiemset żydowskich dzieci do lat sześciu. Hitlerowcy dokonywali tu masowych mordów żydowskiej ludności z tarnowskiego getta oraz polskich więźniów.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine