Zawada

Miejscowość położona w południowej części gminy Tarnów, na szczycie Góry Świętego Marcina (384 m n.p.m.), zwana w dokumentach do XVI jako wieś „Podgrodzie”, którą założył Spycimir (założyciel Tarnowa), w której zamieszkali rzemieślnicy i służba zatrudniona na zamku. Z tej wsi powstała później istniejąca do dzisiaj wieś Zawada. Obecnie liczy ponad 1000 mieszkańców.

Legenda
Gdy rycerz Spicymir polował w okolicy, rzeką Dynajec przypłynął do stóp góry kościółek. Stojąc na brzegu rzeki, Spicymir usłyszał krzyk wzywający ratunku. W drzwiach płynącej Dunajcem gontyny stała niezwykłej urody dziewczyna, o złotych włosach, wzywająca pomocy. Nie namyślając się długo, Spicymir wsiadł do łodzi, dotarł do gontyny, wbił miecz w jej ścianę i tak wyciągnął na brzeg. Uratowaną złotowłosą pannę pojął za żonę, a gontynę przy pomocy okolicznego ludu wyciągnął na szczyt góry i zamienił w chrześcijański kościół.

Kościół
Należący do Szlaku Architektury Drewnianej. Zbudowany w XV wieku, kilkakrotnie przekształcany w okresie późniejszym. Wieża nadbudowana zapewne w 1 połowie XVII wieku. Sobótki dodane prawdopodobnie w XVIII lub XIX wieku. Jest to drewniany gotycki kościół konstrukcji zrębowej z wieżą konstrukcji słupowej. Ołtarz główny wczesnobarokowy z pierwszej połowy XVII w., odnowiony w 1969 r przez Zofię i Tadeusza Knausów. Jest to zabytek architektoniczny z rzeźbami świętych św. Wojciecha i św. Stanisława z początków XVII w. i obrazem św. Marcina z I połowy XVII w.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski
Pochodzący z Zawady franciszkanin, chciał poświęcić życie biednym ludziom w peruwiańskich Andach. Stały się one miejscem jego męczeńskiej śmierci. Tam, w dniu 9 sierpnia 1991 roku został nieludzko zamordowany przez terrorystów ze SenderoLuminoso (Świetlisty Szlak). Co roku w Zawadzie odbywa się Memoriał poświęcony pamięci o. Strzałkowskiego.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine