Radlna

Radlna jest miejscowością położoną na południu Gminy Tarnów, w obszarze Pogórza karpackiego. Źródła potwierdzają, iż już w roku 1350 istniała w Radlnej parafia. W roku 1444 we wsi działała karczma, która była centralnym punktem miejscowości. Na początku XVI wieku Radlna należała do Hieronima Radlińskiego. W roku 1563 król zezwolił janowi Radlińskiemu z Radlnej zapisać wikarym kolegiaty tarnowskiej roczny czynsz na dobrach Radlna.

Zabudowania dworskie
W Radlnej znajdują się murowane budynki należące niegdyś do rodu książąt Sanguszków. Zabudowę tworzą parterowy dwór z połowy XIX wieku oraz dwa budynki z przełomu XVIII i XIX wieku: czworak przydworski i budynek gospodarczy. Wokół zabudowań rozciąga się ogród.

Figurki przydrożne
Obiektami dziedzictwa kulturowego w Łękawce są liczne kapliczki i przydrożne krzyże.

Rolnictwo
W Radlnej panują korzystne warunki do uprawiania rolnictwa. W czasach, gdy tereny gminy Tarnów przestały być typowo rolne w tej miejscowości nadal wielu rolników uprawia glebę.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine