Poręba Radlna

Poręba Radlna położna jest w południowej części gminy Tarnów, pomiędzy wzniesieniami Słonej Góry oraz Góry św. Marcina. Część miejscowości rozłożona jest na stokach doliny potoku „Złota”, uchodzącego do rzeki Biała. Kolonizacja tych terenów posuwała się wzdłuż rzeki Biała a następnie potoku Złota. Otaczająca potok puszcza była stopniowo wyrąbywana i wypalana, a w jej miejsce koloniści otrzymywali grunty pod uprawę. Powstająca na początku XIV w. Poręba Radlna była lokowana na prawie niemieckim, które dawało prawo do własnego samorządu i herbu. Obecnie Poręba Radlna liczy 780 mieszkańców.

Kościół Parafialny pw. Św. Piotra i Pawła
Kościół wzniesiono w latach 1904-05, z fundacji Eustachego i Konstancji Sanguszków, autorem projektu był Jan Sas-Zubrzycki. Jest to neogotycki i neoromański kościół, murowany z cegły, z użyciem kamienia do detali architektonicznych. We wnętrzu znajdują się trzy ołtarze neogotyckie. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej Różańcowej z XVI w. Chrzcielnica kamienna z pocz. XVI w., z h. Leliwa i Gryf podtrzymywanymi przez anioła i starca, z barokową pokrywą, przedstawiającą scenę Chrztu Chrystusa. Dwa konfesjonały z pocz. XVIII w. Ława i ławka rokokowe. Organy wykonane w 1907 r.

Szkoła
W 1866 roku dzięki wsparciu księcia Władysława Sanguszki powstał nowy budynek szkoły. W czasie I wojny światowej w szkole stacjonowały wojska walczących armii. W czasie II wojny światowej szkołę zajęły wojska niemieckie i przebywały w niej do wyzwolenia. W latach 80 – tych XX w. na miejscu starej szkoły został wybudowany istniejący budynek szkoły.

Wójt Gminy Tarnów, Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Tarnów oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Tarnów składają serdeczne podziękowania dla wszystkich Mecenasów, Sponsorów i Partnerów Dożynek Gminy Tarnów – firm, instytucji oraz osób prywatnych za wkład finansowy i rzeczowy, a także zaangażowanie w przygotowanie największego wydarzenia kulturalnego w regionie tarnowskim – Dożynek Gminy Tarnów, które odbyły się w dniach 12-13 sierpnia 2017 r. w Zbylitowskiej Górze.

Dzięki Państwa życzliwości i wsparciu, mieszkańcy gminy Tarnów oraz regionu mogli zobaczyć tradycje dożynkowe, skorzystać z wielu atrakcji, w tym obejrzeć występ zespołu Świerczkowiacy, koncert PASSIONART oraz koncert gwiazdy wieczoru Varius Manx i Kasi Stankiewicz.

Serdecznie dziękujemy!


www.gaz-system.pl


Joomla templates by Joomlashine